Szaleństwo wokół wybielania zębów trwa od kilku lat. Na każdym kroku jesteśmy atakowani stwierdzeniami, których przekaz jest jeden: musisz mieć śnieżnobiałe zęby! O tym, jak mądrze wybrać zabieg oraz o jego przeprowadzeniu opowiada stomatolog Małgorzata Czaja, kierownik stomatologii Scanmed Multimedis w Krakowie.
Wybielanie tak, ale...– Wybielanie może dotyczyć pojedynczych zębów, przebarwionych najczęściej na skutek leczenia kanałowego, lub całości uzębienia. Przy kwalifikowaniu pacjentów do zabiegu wybielania, bierzemy pod uwagę wiek, ogólny stan zdrowia oraz jakość zębów, wypełnień, przyzębia. Nie wybielamy zębów u dzieci i młodzieży do 18 roku życia .Na pewno odradzamy wybielanie podczas ciąży. Nieszczelne wypełnienia, ubytki próchnicowe, stany zapalne przyzębia-wymagają wcześniejszego wyleczenia. Bezpośrednie przygotowanie pacjenta do zabiegu polega na profesjonalnym oczyszczeniu zębów poprzez scaling i piaskowanie – mówi Małgorzata Czaja.
Stosowane do wybielania preparaty chemiczne nie są obojętne dla szkliwa zębów. Najbardziej spektakularny efekt-efekt „białej ściany” w kilka minut, dają preparaty o wysokich stężeniach. Trzeba jednak pamiętać o możliwych powikłaniach, takich jak: zapalenie miazgi, czy resorpcje, komentuje stomatolog z Scanmed Multimedis: najbezpieczniejszą metodą wydaje się wybielanie nakładkowe z wykorzystaniem specjalnych szyn nazębnych wykonywanych indywidualnie i preparatów do wybielania o stężeniach 10-20%.
Proces wybielania trwa kilka dni - stosownie do odczuć i oczekiwań pacjenta. W zależności od jakości higieny prezentowanej przez pacjenta, jego nawyków żywieniowych i ewentualnych nałogów, zabieg wybielania powtarzamy w skróconej formie co ok. pół roku. Pamiętajmy także, że efekt wybielania powinien być naturalny i dostosowany do wieku i typu urody.
Coś na ząb – dieta dla zębów Zazwyczaj dbanie o zęby kończy się na ich szczotkowaniu dwa razy dziennie. W prawidłowej pielęgnacji zębów bardzo istotna jest także dieta. W diecie, którą lubią nasze zęby nie może zabraknąć odpowiednich składników. Dieta powinna zawierać mało węglowodanów oraz dużo białka – to najprostsza rada. Ważne są także dobre tłuszcze, czyli te z ryb, oliwek i orzechów. Zęby uwielbiają warzywa, szczególnie surowe. Do tego produkty zbożowe: pełnoziarnisty chleb, makarony, kasze. Powinniśmy także skupić się na eliminacji złych nawyków żywieniowych, które niekorzystnie wpływają na zęby i dziąsła. Ograniczenie ilości spożywanych słodyczy także nie zaszkodzi. W smakołykach tych zawarty jest cukier, który rozkładany jest przez bakterie. Sprzyja to wydzielaniu kwasu, przez który narażeni jesteśmy na większe ryzyko występowania próchnicy.
Dbaj o zęby każdego dnia!Kluczem do zapewnienia sobie pięknego i przede wszystkim zdrowego uśmiechu jest właściwe odżywianie i dbanie o higienę jamy ustnej. Prawidłowa dieta, to dieta zróżnicowana, bogata we wszystkie składniki odżywcze. Wbrew presji ogromnego tempa życia, zdecydowanie unikajmy szybkiego jedzenia z fast-food’ów, batonów, słodkich gazowanych napojów itp. – Ogromny wybór środków do higieny jamy ustnej może stanowić problem. Dobrze jest zasięgnąć rady swojego dentysty tak , aby wybrać optymalną dla siebie szczotkę, pastę, płukankę, nitkę dentystyczną. Codzienna troska o zęby się opłaca, zawsze bowiem profilaktyka jest tańsza niż leczenie – komentuje stomatolog Małgorzata Czaja.