Przyczyny takich problemów wciąż nie są do końca poznane, a z kolei wrażliwość jest bardzo indywidualną odpowiedzią skóry na agresywność działania wielu
kosmetyków.
Skóra głowy skłonna do podrażnień reaguje gorzej na „ciosy" w postaci farb, rozjaśniaczy czy kosmetyków zawierających sporą dawkę aktywnych składników chemicznych. Jej próg tolerancji jest niższy niż w przypadku skóry normalnej, reaguje zatem w sposób nieproporcjonalnie mocniejszy w stosunku do siły agresorów.
Najczęstszymi objawami podrażnienia wrażliwej lub skłonnej do podrażnień skóry głowy jest zaczerwienienie, swędzenie, wrażenie tkliwości, w końcu łuszczący się naskórek. Czasem skóra pokryta jest bolesnymi krostkami i grudkami. Zwykle nadmierna wrażliwość skóry głowy jest połączona z problemami włosów. Właściciele bardzo delikatnej skóry głowy częściej niż inni mają z nią problemy, co dodatkowo może wpływać na nadmierne wypadanie włosów, łamliwość i kruchość ich końcówek.
Częste przyczyny podrażnień i nadmiernego złuszczania wrażliwej skóry głowy:
1. Zabiegi fryzjerskie (farbowanie, ondulacja, kręcenie włosów)
2. Niewłaściwa pielęgnacja (zbyt inwazyjne kosmetyki)
3. Kąpiele w morskiej i chlorowanej wodzie
4. Wysoka temperatura mycia i suszenia włosów
5. Ekstremalne warunki atmosferyczne, np. mróz, upał
6. Różnego rodzaju alergie skórne, pokarmowe
7. Uwarunkowania genetyczne
8. Dermatoza i łuszczyca
9. Łupież
Skutecznym sposobem zapobiegania problemowi wrażliwej skóry głowy jest stosowanie kosmetyków nie zawierających składników drażniących, w zamian za to bogatych w składniki łagodzące, nawilżające i odżywcze.