Skończyłaś 30 lat a problemy z cerą nie minęły? Nie martw się - nie jesteś jedyna. Aż 1 na 5 kobiet w wieku 25-40 cierpi na trądzik wieku dojrzałego. W ciągu dorosłego życia problemów z cerą doświadcza 50% kobiet i 25% mężczyzn.
Co sprzyja rozwojowi trądziku? Choć trądzik jest przypadłością nastolatków coraz częściej borykają się z nim osoby po trzydziestce. Sprawdź, skąd wziął się u ciebie. Stresujesz się pracą lub sytuacją rodzinną? W odpowiedzi na stres ciało kobiece wytwarza większą ilość androgenów. Ten hormon odpowiedzialny jest za pracę gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Jeśli się dużo stresujesz, jego nadmierna praca może prowadzić do rozwoju trądziku. Myjesz twarz chlorowaną wodą? Wysoka zawartość chloru negatywnie odbija się na skórze powodując jej nadmierne wysuszanie, a w konsekwencji prowadzi do nadmiernego łojotoku. Zdarza Ci się nie zrobić demakijażu? Warstwa pudru zatyka pory, do tego dochodzi zanieczyszczone powietrze, więc o stan zapalny bardzo łatwo. Zaczynasz dzień od papierosa i kawy?
Pamiętaj, wszystkie używki, także alkohol, nasilają zmiany zapalne skóry, to przez nie twoja skóra traci blask. W porze zimowej siedzisz w pomieszczeniu ogrzewanym przez kaloryfer? Powietrze jest suche, skóra traci wodę i gruczoły łojowe zaczynają nadmiernie pracować. Zażywasz hormony, np. tabletki antykoncepcyjne? Źle dobrane tabletki z powodu przestrojenia hormonalnego mogą spowodować wiele przykrych przypadłości, łącznie z trądzikiem. Zmiany hormonalne towarzyszą dojrzewaniu, ale również cyklom miesięcznym (kondycja twojej skóry może się pogarszać zarówno tuż przed, jak i w trakcie okresu), menopauzie oraz ciąży. Przyjmujesz leki przeciwdrgawkowe lub sterydy? Jeśli lek przepisany przez lekarza nasila twój trądzik, nie kończ kuracji na własną rękę - powiedz mu o problemach i przedyskutuj zmianę leku. W rodzinie ktoś ma trądzik? Predyspozycje do trądziku mogą być dziedziczone.
Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji - podkreślają specjaliści Sensilab. Warto o nią zadbać, aby zmiany trądzikowe nie pozostawiły po sobie przykrych pamiątek w postaci drobnych blizn. Jeśli trądzik ma łagodny przebieg, najczęściej wystarcza miejscowe stosowanie preparatów antytrądzikowych oraz właściwa kosmetyczna pielęgnacja. W przypadku bardzo nasilonych zmian nieodzowna jest wizyta u dermatologa, który zaleci właściwą terapię. Leczenie trwa wówczas zwykle długie miesiące. Bardzo pomocne w pielęgnacji mogą być suplementy diety, które dzięki działaniu antybakteryjnemu wspomagają skuteczną walkę z trądzikiem. Właściwie przygotowane preparaty wpływają korzystnie na proces odbudowy, gojenie zmian skórnych oraz stanowią ochronę przed szybkim starzeniem się skóry.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »