Skóra jest największym organem naszego ciała i jednocześnie pierwszą warstwą ochronną organizmu. Jej część wierzchnia czyli warstwa rogowa naskórka to tarcza, która z jednej strony nie pozwala przenikać do wewnątrz bakteriom, grzybom czy zanieczyszczeniom, a jednocześnie chroni skórę przed utratą np. wody zgromadzonej wewnątrz.
Dziurawy murDermatolodzy porównują budowę warstwy rogowej naskórka do muru z cegieł, gdzie martwe komórki pełnią rolę cegieł, a zaprawę murarską stanowi łój skórny, czyli sebum. To dzięki niemu mur jest szczelny, a skóra dobrze chroniona.
I właśnie sebum, naturalna i niezwykle potrzebna wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe, znalazła się na celowniku młodych Polek, dla których matowość skóry, czyli jej odtłuszczenie stało się atrybutem piękna.
– Młode kobiety nagminnie stosują agresywne środki myjące, także z zawartością alkoholu, po to żeby się nie błyszczeć – mówi dr n. med. Danuta Nowicka, wrocławska dermatolog, która brała udział w badaniach kondycji skóry. – Takie zabiegi wymywają tłuszcze zawarte w płaszczu hydro-lipidowym skóry. Mur, jakim jest warstwa rogowa naskórka, przestaje być szczelny i zaczynają się kłopoty – wyjaśnia.
Skóra w wersji lightBadanie, przeprowadzone przez wrocławską firmę Beauty of Science, objęło 300 Polek w wieku 18-35 lat. Przeprowadzono je z użyciem komputerowego analizera skóry, który sprawdza kondycję cery w sześciu wymiarach. Urządzenie zmierzyło między innymi poziom natłuszczenia, nawilżenia, złuszczania i strukturę skóry. Analiza pokazała, że podstawowym problemem młodych cer są znaczne ubytki w płaszczu lipidowym naskórka.
– Statystycznie spadek poziomu sebum oszacowaliśmy na 20% - mówi Ewa Pyzik z Beauty of Science.
Zdaniem dr Nowickiej to wystarczy, by poważnie zaburzyć funkcje ochronne skóry. – Cera młodych kobiet walczących z sebum staje się cienka, podatna na podrażnienia, alergie, nadmiernie się łuszczy. Badane skarżyły się na uczucie świądu i „ściągnięcia” zwłaszcza po myciu twarzy. Najgorsze, że taka cera szybciej pokrywa się siatką zmarszczek mimicznych – podaje dermatolog.
Skóra starsza od metryki To także potwierdziło badanie. Analiza komputerowa za pomocą Nati pokazała, że struktura skóry młodych Polek o obniżonym poziomie natłuszczenia jest biologicznie starsza niż wskazuje metryka urodzenia. Dlaczego? Spadek poziomu sebum prowadzi także do odwodnienia, bo warstwa rogowa naskórka, traci zdolność zatrzymywania wody w skórze. A skóra o obniżonym nawilżeniu jest bardziej podatna na zmarszczki. Badanie kondycji skóry wykazało, że średnio nawilżenie skóry młodych kobiet jest o 10% niższe od właściwego.
- Można na tej podstawie stwierdzić, że statystycznie ich cera jest w tej chwili o 5 lat starsza niż one same – podsumowuje dr Danuta Nowicka i dodaje, że ta dysproporcja będzie się pogłębiać z wiekiem.
Idealny preparat do mycia wg dr Nowickiej:
- Bez zawartości alkoholu
- Bez zawartości alkalicznych czyli zasadowych mydeł
- Ph 5.5
- Stosowany nie częściej niż 2xdziennie
Idealny preparat do pielęgnacji skóry suchej:
- Najprostszy skład – minimum konserwantów i emulgatorów
- Zawierające związki zdolne wiązać i zatrzymywać wodę w skórze (m.in. kwas hialuronowy, aminokwasy, mocznik)
- pH 5.5
- Brak działania komedogennego, czyli zatykającego ujścia gruczołów łojowych