kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Sen - najlepszy kosmetyk?
2015/12/3 22:35:28

O ogromnym wpływie snu na zdrowie i codzienne funkcjonowanie człowieka nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Zdaniem ekspertów brak snu może prowadzić do otyłości, cukrzycy czy chorób serca. Jego niedobór może także wpływać na stan naszej skóry.

Jeśli zauważyłaś, że Twoja skóra jest ostatnio blada, przesuszona, mało elastyczna lub pojawiają się na niej krostki, przyczyną może być niedosypianie. Każdego dnia zmaga się ona z wieloma wrogami, zanieczyszczeniami, zmianami temperatur, klimatyzacją, ogrzewaniem lub promieniami UV. Czasami dokładamy jej kolejnych, w postaci złej diety, stresu czy właśnie niedosypiania. Brak snu zostawia na naszej twarzy widoczne ślady, m.in. cienie, napuchnięte powieki, szarą cerę, może być on także przyczyną podrażnień i nadmiernego wysuszenia skóry.

WYSPANI LUDZIE SĄ BARDZIEJ ATRAKCYJNI?


Prof. John Axelsson postanowił sprawdzić, czy rzeczywiście ludzie wyspani są postrzegani jako atrakcyjniejsi. W jego eksperymencie wzięły udział 23 osoby, warto dodać, że wykluczono z niego palaczy, a badanym zakazano pić alkoholu na dwa dni przed badaniem, aby te czynniki nie miały wpływu na wynik eksperymentu. Osoby te fotografowano dwukrotnie, za każdym razem w tych samych godzinach. Raz robiono im zdjęcie po 8 godzinach snu, a następnie po 31-godzinnym braku snu. Następnie wszystkie fotografie zostały przekazane 65 sędziom, którzy mieli ocenić, czy dana osoba wygląda na zdrową i wypoczętą. Wyniki pokazały, że badani fotografowani po 31-godzinnym braku snu wyglądali nieatrakcyjnie i mniej zdrowo.
Teraz już wiemy, że nie bez powodu mówi się, że najlepszym kosmetykiem dla skóry jest sen. W okresie zimowym pozwólmy sobie na dodatkową godzinę snu, na pewno wpłynie ona pozytywnie na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wygląd.

STARZEJEMY SIĘ PRZEZ BRAK SNU?

Badania naukowe prowadzone przez zespół dr Elmy Baron z Kliniki Dermatologii Uniwersytetu w Cleveland w USA wykazały, że zła jakość snu zaburza regenerację i pogarsza zdrowie skóry. Zbyt krótko sypiające kobiety wykazują oznaki przedwczesnego starzenia się skóry, mają mniejszą zdolność do odzyskania prawidłowego stanu skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce, są mniej zadowolone ze swojego wyglądu zewnętrznego – komentuje dr Adam Wichniak z Ośrodka Medycyny Snu, Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Podczas snu, szczególnie w jego pierwszej fazie – śnie głębokim, intensywnie wydzielany jest hormon wzrostu. Główną funkcją hormonu wzrostu po zakończeniu okresu wzrastania jest stymulowanie regeneracji. Dobra jakość snu umożliwia właściwe regenerowanie i odnawianie się skóry.

Kiedy nie dostarczamy organizmowi dostatecznej ilości snu, zaburzamy bilans wodny organizmu. Pojawia się opuchlizna pod oczami, skóra jest bardziej sucha, bardziej widoczne są zmarszczki. Twarz wygląda znacznie starzej. W takim przypadku dostarczamy naszemu organizmowi również nadwyżkę kortyzolu nazywanego często hormonem stresu. Kortyzol ma liczne działania metaboliczne. Zwiększa ryzyko tycia i powstawania rozstępów skóry.

ABY DBAĆ O SEN I SKÓRĘ, WARTO PRZESTRZEGAĆ KILKU PROSTYCH ZASAD:

1. Pij dużo wody przez cały dzień, ale nie późno w nocy
Woda poprawia trawienie, ułatwia przefiltrowanie krwi, co przyczynia się do oczyszczania naszego organizmu z odpadów metabolicznych. Przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów sprawia, że toksyny oraz szkodliwe produkty przemiany materii zalegają w organizmie. Picie wody może zapobiegać powstawaniu trądziku.
2. Śpij na wygodnym materacu, w chłodnym, ciemnym i cichym pomieszczeniu
Ważna jest nie tylko odpowiednia ilość snu, ale również jego jakość. Materac powinno się wymieniać raz na 7-10 lat. Gromadzące się roztocza mogą powodować alergię, które niekorzystnie wpływają na nasz wygląd. Najczęściej skutkują zaczerwienionymi oczami, napiętą skórę i podrażnionym nosem.
Warto również każdego dnia tuż przed snem wywietrzyć pokój. Optymalna temperatura w pomieszczeniu do spania to 18-21°C. A kiedy będziemy się już kłaść do łóżka, nie należy zapominać o zasłonięciu zasłon. Najmniejsza ilość światła może zakłócić produkowanie przez Twoje ciało melatoniny, która koordynuje zegar biologiczny.
3. Używaj pościeli z naturalnych, oddychających tkanin i regularnie ją zmieniaj, tak aby nie gromadziła ona roztoczy kurzu domowego i bakterii
Do pościeli naturalnej zaliczamy się kołdry i poduszki z wypełnieniem w postaci pierza, puchu lub owczej wełny. Ma ona wiele zalet, nie tylko posiada najlepsze właściwości termoizolacyjne, ale również wchłania wilgoć produkowaną przez ciało człowieka w czasie snu, dzięki czemu zapobiega poceniu się. Jest również przyjazna dla środowiska oraz trwała i wytrzymała.
4. Do prania używaj właściwych detergentów, tak aby nie mały silnych zapachów i nie były drażniące dla skóry.
Silne, drażniące zapachy mogą uniemożliwiać sen, warto pozbyć się ich przed pójściem spać, np. wietrząc pokój. Należy również z rozwagą stosować silne detergenty, aby uniknąć alergii bądź podrażnienia.
5. Unikaj korzystania przed snem z urządzeń elektronicznych
Naświetlanie się sztucznym światłem może prowadzić do zakłóceń rytmu snu. Może również zaburzyć wydzielanie melatoniny, która odpowiada za nasz zegar biologiczny. Dlatego przed snem lepiej włączyć relaksacyjną muzykę, uspokoić się, odprężyć, głęboko oddychać przez parę minut, zamiast wpatrywać się w ekran telewizora, laptopa czy smartfona.




()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kosmetyki, sen, skóra, zdrowie


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»