Glinka Ghassoul to w pełni naturalny minerał zbudowany głównie ze stewensytu ( minerał gliniasty), którego głównym składnikiem jest krzemian magnezu. Krzemionka po wymieszaniu z wodą przybiera postać błota posiadającego właściwości myjące i odtłuszczające. Glinka ma szerokie zastosowanie Działanie glinki Ghassoul polega na absorpcji zanieczyszczeń - nie jest ona w żaden sposób agresywna dla skóry, włosów, czy śluzówki.
W Maroku występują złoża glinki stosowanej już od starożytności przez mieszkańców Afryki Północnej i niektórych regionów Bliskiego Wschodu w celach kosmetycznych. Glinka ta nosi nazwę Ghassoul lub Rassoul pochodzącą od czasownika Rassala znaczącego po arabsku myć. Glinka pochodzi z jedynych znanych na świecie złóż tego minerału położonych na skraju średniego Atlasu (w dolinie Moulouya, około 150-200 km od miasta Fez). Wydobywa się ją od wieków z położonych pod ziemią pokładów tamtejszych kopalni.
Główny składnik budulcowy - krzemian magnezu oraz unikalne właściwości - oto sekret glinki. Glinka może być wykorzystywana do pielęgnacji całego ciała – „ od stóp do głów”. Jest naturalna w 100 % -nie zawiera substancji chemicznych, drażniących ani zapachowych. Dzięki temu glinka może być stosowana w pielęgnacji skóry wrażliwej, płytko unaczynionej oraz skłonnej do alergii. Jest ona powszechnie stosowana w dermatologii (cenny składnik terapii przeciwtrądzikowej) i kosmetologii - w produkcji szamponów, żelów pod prysznic, kremów i masek do twarzy. Hipoalergiczna i niezwykle delikatna nawet dla szczególnie wrażliwej skóry. Nie dopuszcza do zanikania cennej, cienkiej powłoki lipidowej stanowiącej tarczę ochronną skóry. W farmacji glinka znana jest jako podstawowy składnik leków przeciw nadkwasocie.
Glinka w postaci szamponu: Dzięki właściwościom pianotwórczym i odtłuszczającym oraz łagodnemu działaniu, glinka spełnia rolę naturalnego szamponu i stosowana jest do mycia oraz pielęgnacji włosów. Skutecznie myje włosy i skórę głowy, nie uszkadzając łuski włosowej i włókien keratynowych. Po zastosowaniu glinki włosy stają się wyjątkowo błyszczące, miękkie i sprężyste. troszczy się o stan pojedynczego włosa już od źródła, czyli od skóry głowy, gdzie skutecznie wchłania kwasy tłuszczowe i inne zanieczyszczenia nie naruszając równowagi biologicznej oraz struktury włosa.
Glinka do pielęgnacji ciała (jako maseczki i okłady): w postaci naturalnej Glinka wymieszana z letnią wodą tworzy błotnistą masę, którą nakłada się na wybrane części ciała (twarz, kostki, łydki, uda, biodra, pośladki, podbrzusze, brzuch itp.). Glinka działa najskuteczniej, gdy nawilżymy skórę i pobudzimy krążenie masażem wykonanym przy pomocy rękawicy z włosia. Pozostawiamy okład z glinki do wyschnięcia, po czym mywamy wodą z dodatkiem oczaru wirginijskiego o właściwościach ściągających. Glinka stosowana jest powszechnie przez kobiety ciężarne do użytku wewnętrznego jako lek przeciw nadmiernemu wydzielaniu kwasów żołądkowych (acidité gastrique).
Glinka stosowana jest w salonach kosmetycznych, pilling ciała z zastosowaniem tej glinki znakomicie wygładza i ujędrnia skórę usuwając martwe komórki skóry, oczyszcza ją i czyni bardzo świeżą, odmłodzoną. Po takim zabiegu skóra staje się czysta jak nigdy dotąd oraz pozbawiona zwykle zauważanych niedoskonałości. Proponuje się także wspaniale działające kąpiele błotne z zastosowaniem glinki ( szczególnie polecane w walce z rozstępami i cellulitem).