kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Metody depilacji
2010/1/29 16:30:00

Potrzeba utrzymania i pokazywania zadbanego, gładkiego ciała napędza ogromny sektor usług oraz produktów przygotowanych do samodzielnego wykorzystania. Kosmetolodzy prześcigają się w tworzeniu nowych narzędzi do depilacji oraz epilacji. Wśród proponowanych rozwiązań można się zagubić, dlatego warto przyjrzeć się podziałowi dostępnych metod, tym bardziej, że nie wszyscy wiedzą czym różni się depilacja od epilacji.

Depilacja to zabieg, który usuwa włosy tylko czasowo. Jest zdecydowanie najczęstszym i jednocześnie najłatwiejszym rozwiązaniem problemu niechcianego owłosienia, które można bezpiecznie stosować w domowym zaciszu. Do metod depilacji zaliczamy:

· Golenie - jest to chyba najbardziej rozpowszechniona metoda usuwania zbędnego owłosienia. Jej niewątpliwą zaletą jest łatwość stosowania, natychmiastowy efekt oraz niski koszt. Wady to konieczność częstego powtarzania zabiegu dla utrzymania gładkiej skóry oraz możliwość wystąpienia podrażnień. Poza tym, każde golenie wzmacnia włosy, które odrastają grubsze i silniejsze.

· Depilacja woskiem - polega na położeniu płynnego wosku, który po zestaleniu lub przyłożeniu papierka jest zrywany szybkim ruchem razem z włoskami. Należy pamiętać o konieczności zachowania odpowiedniej długości włosów do zabiegu. Zbyt krótkie nie zostaną usunięte. Depilacja woskiem jest metodą tanią a jej efekty utrzymują się dłużej niż po goleniu. Minusem natomiast jest ból towarzyszący zabiegowi, podrażnienia skóry oraz możliwość oparzenia przy nakładaniu gorącego wosku.

· Depilacja mechaniczna - depilacja za pomocą urządzeń wyposażonych w system gumek, pęset, i wirujących dysków, który usuwa włosy wraz z cebulkami. Ze względu na ból, który towarzyszy zabiegowi, współczesne depilatory posiadają rozmaite rozwiązania minimalizujące jego intensywność. Skóra po takim zabiegu pozostaje gładka dłużej niż po goleniu, ale wzrasta ryzyko zapalenia mieszków włosowych oraz zaburzeń wzrostu włosa, co może skutkować powstaniem stanów zapalnych.

· Depilacja chemiczna - występujące najczęściej w postaci pianek lub kremów preparaty, oddziaływujące tylko na widoczną część włosa. Mechanizm działania polega na osłabieniu włosa poprzez poddanie go działaniu solom kwasu tioglikolowego, które rozpuszczają kreatynę włosa - stąd nieprzyjemny zapach. Już po kilku minutach włoski zostają osłabione i łamią się u nasady. Niewątpliwą zaletą metod chemicznych jest wyeliminowanie bólu oraz łatwość stosowania. Trzeba jednak pamiętać, że związki chemiczne mogą powodować podrażnienia, a zawarte substancje zapachowe mogą wywołać alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

· Depilacja laserowa - nie ustają spory na temat klasyfikacji tej metody. Badania jednak udowodniły, że włosy po zabiegu laserowym odrastają po kilku latach. Tym samym przyjęło się uważać ją za metodę pozbycia się owłosienia na pewien czas, a więc za formę depilacji. Zabieg polega na wielokrotnym naświetlaniu włosów laserem o różnej długości fali odpowiednim do koloru włosa. Na skutek wysokiej temperatury uszkodzeniu ulega brodawka włosa. Skuteczność zabiegu zależy od umiejętności osoby wykonującej zabieg - stały dobry efekt można uzyskać przez równomierne naświetlanie wszystkich włosów - plamka światła laserowego ma natomiast średnicę rzędu 1-3mm.

· Rozjaśnianie - metoda oparta na założeniu mówiącym, że jasnych włosów nie widać. Jej zalety to łatwość zastosowania. Niestety, dostępne preparaty jednocześnie podrażniają skórę i nie są wystarczająco skuteczne.



Epilacja to całkowite i stałe usunięcie włosa poprzez osłabienie cebulki i mieszków włosowych. Tu z kolei wyróżniamy takie metody, jak:

· Elektroepilacja - zwana także epilacją igłową, jest jedyną jak dotąd potwierdzoną metodą permanentnego usuwania owłosienia. Polega na wprowadzeniu do mieszka włosa miniaturowej sondy (igły) wykonanej ze stali chirurgicznej, przez którą płynie prąd. Impuls elektryczny powoduje trwałe uszkodzenia w macierzy włosa, uniemożliwiając jego wzrost. Istnieją trzy typy elektroepilacji, różniące się od siebie rodzajem emitowanych impulsów.

· Elektroliza - wykorzystuje prąd stały, który przepływa przez tkankę między dwiema elektrodami. Jest to bardzo skuteczna, aczkolwiek powolna metoda. Zniszczenie jednego mieszka włosowego wymaga około 30 sekund.

· Termoliza - w przeciwieństwie do elektrolizy wykorzystuje prąd zmienny o niskim napięciu i wysokiej częstotliwości. Podczas przepływu impulsu wytwarza się wysoka temperatura, która niszczy mieszki włosowe. Termoliza przebiega zdecydowanie szybciej niż elektroliza. Czas potrzebny na zniszczenie mieszka to kilka sekund.

· Blend - jest to metoda, która łączy w sobie założenia termolizy i elektrolizy. Równoczesne zastosowanie prądu stałego i zmiennego powoduje chemiczne i termiczne uszkodzenie mieszka włosowego. Dzięki takiemu połączeniu zabieg jest mniej bolesny niż elektroliza i termoliza stosowane oddzielnie. Blend jest również najbardziej skuteczny, jednak sam zabieg trwa dłużej niż w przypadku pozostałych metod elektroepilacji.

Materiały prasowe.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: blend, depilacja, depilacja chemiczna, depilacja laserowa, depilacja mechaniczna, depilacja woskiem, elektroepilacja, elektroliza, epilacja, golenie, termoliza


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»