Pojawia się niezależnie od tego czy jesteś szczupła czy przy kości - guzkowane zgrubienia i zagłębienia na udach, pośladkach, czasem ramionach. Pomarańczowa skórka występuje wtedy, gdy odkłada się większa, niż zwykle ilość tłuszczu w tłuszczowej tkance podskórnej. Na strukturę tej tkanki ma wpływ dieta, ilość ruchu, gospodarka hormonalna organizmu.
Jak pozbyć się cellulitu? Oto sześć cennych wskazówek:
Codziennie masuj ciało suchą szczotką z naturalnego włosia, najlepiej przed prysznicem czy kąpielą, rano i wieczorem. Ruchy powinny być zgodne z kierunkiem krążenia – czyli zacznij od stóp posuwając się w górę, w kierunku serca. Szczotkowanie ciała to nawyk jaki powinnaś sobie wyrobić – nie wymaga on dużo czasu, a przynosi znakomite efekty.
Unikaj alkoholu, napojów gazowanych, kofeiny. Pij wodę aby wypłukać z organizmu złogi zbędnych produktów przemiany materii i toksyn.
Korzystaj z masaży. Jeżeli możesz – raz w tygodniu odwiedzaj profesjonalnego masażystę. Możesz także wypróbować masaż samodzielny – wklepując krem czy balsam do ciała, uczyń z tego rytuał automasażu połączony w wcieraniem kosmetyku.
Wypróbuj elektrostymulację. To całkowicie bezpieczna i stosunkowo niedroga metoda dająca znakomite efekty. Wystarczy przykleić elektrody w miejscach dotkniętych cellulitem – na udach, pośladkach, brzuchu. Strumień ukierunkowany jest wtedy na rozszerzanie naczyń krwionośnych i rozbijanie grudek z komórek tłuszczowych. Taka głęboka stymulacja tkanek prowadzi do oczyszczenia organizmu, utraty zbędnych kilogramów, przywrócenia jędrności skórze.
Ćwicz. Ruch jest potrzebny abyś mogła poprawić swój metabolizm, a także wzmocnić i uelastycznić całe ciało – wszystkie tkanki, mięśnie, stawy. To nie tylko poprawi wygląd twojej skóry, ale także samopoczucie! Nie musisz wylewać siódmych potów na siłowni – naukowcy z Uniwersytetu Penn State w Pensylwanii dowiedli, że to właśnie umiarkowany wysiłek przynosi największe korzyści.
Zadbaj o odpowiednią dietę: przedkładaj świeżą żywność i samodzielnie przygotowywane posiłki nad produkty wysoko przetworzone czy konserwowane. Unikaj tłuszczu, cukru, mąki ziemniaczanej. Dbaj o błonnik w diecie, ponieważ zaparcia przyczyniają się do zatrzymywania toksyn w organizmie i są efektem złej pracy przewodu pokarmowego.
Zapobieganie jest dużo łatwiejsze, niż zwalczanie mocno widocznego cellulitu. Dlatego dbaj o kondycję swojej skóry i swojego ciała jeszcze zanim pojawi się pomarańczowa skórka. Gdy już cierpisz na tę dolegliwość (a niestety, cierpi na nią zdecydowana większość kobiet!), nie poddawaj się i stosuj odpowiednie terapie. Najlepiej połączyć kilka metod np. 2 x dziennie masaż suchą szczotką, elektrostymulacja i odpowiednia dieta. Taka kuracja jest niedroga, a stosowana regularnie przyniesie spektakularne efekty.