Jak zabezpieczyć się przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV? Co jeść i czego używać, aby po urlopie nie przybyło nam zmarszczek?
Lato jest ulubioną porą roku większości osób. Możemy w końcu wygrzewać się na słońcu, ciesząc widokiem soczystej zieleni. Sielankę mogą zakłócić jednak skutki zbyt długiego eksponowania skóry na promieniowanie słoneczne. Poza piękną opalenizną zdradliwe promienie UV mogą przynieść nam powikłania skórne: pokrzywkę, fotodermatozę, a nawet zmiany nowotworowe. Mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne. Staje się tak, kiedy obecne w używanych przez nas lekach lub kosmetykach substancje fotoaktywne pod wpływem działania światła słonecznego uwolnią toksyczne wolne rodniki, które powodują uszkodzenie komórek skóry i stan zapalny.
Nawet dzieci wiedzą, że podczas upalnego lata powinniśmy pić dużą ilość wody. Ale już nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że aby zmniejszyć ryzyko oparzeń słonecznych można wprowadzić proste zasady żywieniowe. Należy zastosować odpowiednią dietę, żeby ochronić skórę przed niekorzystnym działaniem promieni UV i nie dopuścić do utraty jej elastyczności i nawilżenia. Najlepsza będzie w tym przypadku dieta bogata w mikroelementy i witaminy, szczególnie E i C oraz tłuszcze.
W uodparniającym na słońce jadłospisie nie powinno brakować więc żółtych i pomarańczowych oraz zielonych warzyw i owoców. Zawierające ogromne ilości beta-karotenu: marchew, dynia, pomidory, morele, brzoskwinie, nektarynki, melony, mango na co dzień powinny być obecne naszych talerzach. Podobnie jaki naszpikowane witaminą C pietruszka, porzeczki i papryka. Nieocenione działanie, zabezpieczające nasze komórki przed złym wpływem promieniowania słonecznego przyniosą nam też szpinak, brokuły i papryka.
Codzienna porcja soku marchewkowego i sałatki z pomidorów dostarczy skórze ochronnej warstwy melaniny. Zaś flawonoidy zawarte w pomarańczach i borówkach zdołają pochłaniać promienie UV w jej komórkach, działając jak wewnętrzny filtr w skórze. W doskonałej antysłonecznej diecie nie powinno też zabraknąć ryb bogatych w kwasy omega-3, oliwy i orzechów. Dzięki nim nasze włosy, skóra i paznokcie nie będą wysuszone i matowe. Doskonale wiemy, że słońce wpływa na przyspieszenie procesu starzenia się skóry i powstawanie zmarszczek, a jednak opalamy się. Jędrna, nawilżona skóra to antyteza mocnej opalenizny. Kiedy wypoczywamy na słońcu staramy się więc stosować różnego rodzaju preparaty i kosmetyki zawierające filtry UV. Zachowujemy środki ostrożności. Nosimy odpowiednią odzież, nakrycia głowy i okulary. Dbamy o skórę, bo przecież jej jakość tak samo świadczy o nas, jak stan włosów i paznokci. Dlatego chronimy ją i stosujemy różnego rodzaju zabiegi regeneracyjne.
Aby jeszcze lepiej przygotować się do wakacyjnych kąpieli słonecznych, na jakiś czas przed plażowaniem, możemy też przeprowadzić kurację z zastosowaniem nutrikosmetyków, które odżywiają skórę od środka. Na naszym rynku dostępnych jest wiele suplementów diety zawierających substancje, które pozwolą nam zabezpieczyć organizm przed zgubnymi efektami działania promieni UV. Przed zrujnowaniem kondycji skóry uchroni nas zawarty w nich kolagen, czy beta-karoten. Pomocne w walce z niepożądanymi efektami promieniowania słonecznego są także witaminy C i E oraz wyciąg z winogron.